STRONA ARCHIWALNA 

Facebook E-mail
Facebook E-mail
Home Wydarzenia Wydarzenia Aktualne Przygotowania do BERMUNU

Przygotowania do BERMUNU

Już po raz jedenasty uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II przygotowywali się do wyjazdu na międzynarodową konferencję BERMUN, która w tym roku odbywa się w dniach 14-17.11 w Berlinie. Podczas kilkudniowych debat młodzież po raz kolejny podejmuje decyzje dotyczące zmiany sytuacji na świecie.

W związku z wyjazdem w ostatnich tygodniach odbyło się wiele spotkań, podczas których dyskutowaliśmy o planie wyjazdu i przygotowywaliśmy nasze rezolucje, czyli wstępne projekty uchwał, które pomagały nam później podczas debaty. 7 listopada także nasi rodzice uczestniczyli w spotkaniu, na którym jeszcze raz szczegółowo omówiliśmy wszystkie zagadnienia dotyczące wyjazdu. W tym roku udało nam się również nawiązać współpracę z siewierskim gimnazjum, dlatego razem z licealistami: Malwiną Swobodą, Magdaleną Ściślicką, Olgą Urbańczyk, Klaudią Bańką, Sylwią Ostaszewską, Mariuszem Jakubczykiem i Maćkiem Ciszewskim, wyjechała uczennica klasy I gimnazjum – Weronika Kucharska. Do konferencji pomagały nam przygotować się nauczycielki języka angielskiego: mgr Katarzyna Dyrda, mgr Urszula Kosteczka oraz mgr Katarzyna Windys.

Berlin Model United Nations jest konferencją na wzór prawdziwych obrad ONZ. Organizowana jest przez szkołę im. J. F. Kennedy’ego w Belinie. Na oficjalnych obradach prowadzonych w języku angielskim młodzież podejmuje role delegata kraju innego niż własne pochodzenie w celu omówienia problemów politycznych i programu naprawy systemu. Nam przypadła w udziale rola delegatów Mongolii.

A na czym polega nasze zadanie podczas obrad? Temat przewodni tegorocznej konferencji brzmi: „Media bez granic: rozwiązywanie lub tworzenie problemów”. Jesteśmy podzieleni na komitety (Polityczny, Środowiskowy, Praw Człowieka, Rozbrojeniowy, Społeczno-Ekonomiczny i Konferencja Specjalna) zajmujące się różnorodnymi problemami związanymi z korzyściami i zagrożeniami, jakie niosą za sobą media. W każdym ze zgromadzeń pracujemy razem z przedstawicielami innych krajów, obierając za cel sformułowanie uchwały rozwiązującej dany problem. W małych grupach lobbingowych delegaci komitetów piszą projekty uchwał. Następnie wszystkie grupy przeprowadzają debatę i nawzajem zmieniają uchwały, by potem zwołana komisja przeprowadziła głosowanie w sprawie tych uchwał i przekazała najbardziej istotne i skuteczne rozwiązanie. Praca w Youth Assembly (Konferencji Specjalnej) różni się wyraźnie od wyżej wspomnianych zgromadzeń, ponieważ będąc uczestnikiem YA, reprezentuje się tylko i wyłącznie siebie.

Wyjazd do Berlina jest szansą na poznanie nowych ludzi, kultur, obyczajów, ale przede wszystkim jest nauką dojrzałości oraz komunikowania się w języku angielskim. Podczas konferencji poznajemy problemy, z którymi na co dzień borykają się politycy, wyrażamy swoje poglądy i wysłuchujemy opinii innych na tematy dotyczące życia społeczności całego świata. Jednak wyjazd ten to nie tylko udział w tak ciekawym projekcie, ale również przygoda, która, jak mówią uczestnicy poprzednich wyjazdów, na zawsze pozostanie w naszych pamięciach. Jest to ogromna szansa, z której bardzo chętnie korzystamy i dlatego też z uśmiechem mówimy do zobaczenia.

Sylwia Ostaszewska