Niezapomniana wyprawa do magicznego świata zjawisk optycznych
Dnia 27 maja 2014r. uczniowie klasy I LO w Siewierzu wraz z Panią Iloną Śmigas oraz Panią Jowitą Kalarus- Ostrouch odwiedzili Instytut Fizyki na Uniwersytecie Śląskim, gdzie wzięli udział w zajęciach interaktywnych „Z eksperymentem na, Ty”.
Temat zajęć dotyczył oddziaływań magnetycznych. Czy można zbudować działo magnetyczne? Jak działają pociągi magnetyczne? Poznaliśmy odpowiedzi na te pytania.
W Instytucie Odkrywania Tajemnic mogliśmy zobaczyć wystawę „Zagadki Optyki”, która w nowoczesny i nietuzinkowy sposób prezentuje znane zjawiska optyczne. Celem wystawy jest przedstawienie otaczających nas zjawisk fizycznych w takiej formie, aby stały się zrozumiałe dla każdego, mają do tego służyć eksperyment i zabawa. Wystawa jest interaktywna, prezentowane zjawiska nie tylko można obejrzeć, ale także dotknąć.
Dlaczego trawa jest zielona, a niebo jest niebieskie?, jak powstaje fatamorgana?, jak działają soczewki?, czy można uwięzić wiązkę laserową w butelce?, z ilu barw składa się tęcza i skąd się bierze? Na takie i inne pytania uczniowie szukali odpowiedzi na wystawie.
W eksperymencie „Usłyszeć światło” mieliśmy okazję potraktować światło jak struny harfy i skomponować własną melodię.
A na koniec punkt kulminacyjny programu: krzywy pokój nazywany „błędnym pokojem”, z jego pomocą można przekonać się, jak mózg płata nam różne figle. Ściany i podłoga tego pokoju są krzywe względem tego co znajduje się na zewnątrz. Kiedy wchodzimy do środka nasze oczy widzą te piony i poziomy, podczas gdy błędnik mówi nam, że jesteśmy pochyleni. Wtedy mózg odbiera dwa sprzeczne sygnały.
Każdy uczestnik mógł wyjść z wystawy z przekonaniem, że fizyka to nie tylko trudna nauka dla ścisłych umysłów, ale wszystko to, co nas otacza i wspaniała zabawa!
To nie magia, to FIZYKA! ZAGADKI OPTYKI- ODKRYTE!